Czy warto mieć kartę kredytową? I tak i nie. To zależy od wielu czynników. W poniższym artykule przekonamy się czy warto ją mieć a jeśli tak – to o czym pamiętać, by nie stracić a skorzystać na jej posiadaniu.
Karta kredytowa – tak, czy nie?
Istotną kwestią od której zależy sensowność posiadania karty kredytowej, jest oczywiście korzystanie z niej. Jeśli od czasu do czasu zaciągamy na niej kredyt, wtedy karta jak najbardziej się nam przyda. Możemy ją też traktować jako elektroniczną portmonetkę. Wystarczy, że wpłacimy na nią określoną kwotę a następnie będziemy z niej korzystać, zbierając (w niektórych bankach) różne benefity. Jeśli jednak nie korzystamy z karty, bądź korzystamy na tyle rzadko, że spokojnie wystarczy nam debet na koncie, to nie warto jej mieć. Zwłaszcza, że jej istnienie zmniejsza naszą zdolność kredytową. Dlaczego? Ponieważ bank zakłada, że zawsze możemy z niej skorzystać, co oczywiście wpłynie na naszą wypłacalność.
Karta kredytowa i ryzyko dla kredytobiorcy
Są jednak sytuacje, w których kartę tą posiadać musimy. Co wtedy? Czy istnieje możliwość, by to – skądinąd – pewne obciążenie, móc przekuć na korzyści? Tak, ale pod kilkoma warunkami.
Warunek pierwszy: Spłaty kredytu na karcie zawsze należy (o ile to możliwe) dokonać w okresie bezodsetkowym. Zazwyczaj jest to 20 dni od momentu uzyskania z banku stosownego wyciągu transakcji. Po tym okresie oprocentowanie zostaje naliczone i – co gorsza – z biegiem czasu zaczyna wzrastać.
Warunek drugi: Każdy Klient posiadający zobowiązanie na karcie kredytowej, powinien pamiętać o spłacie tak zwanej kwoty minimalnej, która (w zależności od ustaleń z bankiem) wyniesie około 5 procent zaciągniętej kwoty. Jeśli tego nie zrobimy, bank może naliczyć nam odpowiednie kary. W naturalny sposób obniży to naszą zdolność kredytową.
Warunek trzeci: Nie zaciągajmy dodatkowych zobowiązań powyżej limitu na karcie. Nie dość, że może to nas sporo kosztować, to jeszcze obniży naszą wiarygodność kredytową. Zanim więc zaplanujemy kolejne wydatki, spróbujmy sfinansować część posiadanych przez nas zobowiązań.
Warunek czwarty: Nie warto wypłacać środków z karty za pośrednictwem bankomatu o ile oczywiście nie ma na niej nadwyżki. Takie postępowanie sprawi, że bank od razu może nam naliczyć oprocentowanie. Pamiętajmy, że wypłaty z banku nie są objęte okresem bezodsetkowym. Nie dość, że będzie się to wiązało z dodatkowymi opłatami (w tym prowizjami), to najprawdopodobniej zmniejszymy w ten sposób swoją zdolność kredytową.
Terminowa spłata – atut w naszych rękach
Nie należy zapominać, że terminowe spłacanie zobowiązań na karcie kredytowej wiąże się ze zwiękseniem naszej zdolności kredytowej. Jeśli w perspektywnie długoterminowej chcemy zaciągnąć kredyt, warto zdecydować się na kartę kredytową, zaciągnąć na niej kilka zobowiązań a następnie terminowo (najlepiej w okresie bezodsetkowym) je spłacać. Zanim zdecydujemy się na duży kredyt gotówkowy, musimy też z danej karty zrezygnować. Dopiero wtedy – podparci pozytywną historią kredytową – będziemy mogli liczyć na korzystniejsze warunki kredytowania.
Podsumowanie
Karta kredytowa może być solidnym narzędziem w staraniach o lepszą historię kredytową. Nie zapominajmy jednak, że najbardziej wpływają na nią terminowo spłacane kredyty gotówkowe i inne, duże zobowiązania wobec banku. Karta kredytowa może jedynie pomóc w uzyskaniu lepszych warunków od potencjalnego wierzyciela. Dlatego tak ważne jest, by przed skorzystaniem z niej przeanalizować płynące z tego faktu korzyści i straty.