Własne cztery kąty to marzenie wielu z nas. Często jedyną drogą do tego jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jest to specyficzny rodzaj zobowiązania finansowego, które zaciągamy na określony cel, tj. remont albo kupno domu bądź mieszkania. Charakterystyczną jego cechą jest też, jak sama nazwa wskazuje, hipoteka. To zabezpieczenie banku, które daje mu prawo przejąć i sprzedać obciążoną nieruchomość, jeśli kredytobiorca nie jest w stanie wywiązywać się z obowiązku spłaty kredytu. Hipoteka jest z nieruchomości zdjęta dopiero w momencie całkowitej spłaty kredytu. W przypadku kredytów hipotecznych okres ten z reguły jest długi, ponieważ tego rodzaju zobowiązania opiewają zazwyczaj na bardzo wysokie sumy i zaciągane są na długie lata (nawet na 30 lat).
Aby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny, należy spełnić cały szereg warunków i formalności, a są to:
– wkład własny (zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez posiadania chociaż części kwoty, którą przeznaczymy na zakup nieruchomości jest dziś właściwie niemożliwe; minimalna wysokość naszego wkładu własnego wynosi 10 procent wartości danej nieruchomości, chociaż przy takiej wysokości naszych oszczędności szansa na kredyt jest niewielka, ponieważ pozostałe 90 procent kredytuje bank, a coraz mniej instytucji się na to godzi, a jeśli już znajdziemy taki bank, warunki kredytu mogą być dla nas nie do końca korzystne; optymalna wysokość wymaganego przez banki wkładu własnego wynosi 20 procent wartości nieruchomości; jeśli zaś posiadamy 30 procent wartości nieruchomości, oferta banków znacznie się poszerza, a my mamy większe szanse na naprawdę korzystne warunki kredytu);
-zdolność kredytowa (to bardzo ważny czynnik decydujący o naszej wiarygodności; na jej szacunkową wysokość składa się przede wszystkim wysokość i regularność naszych dochodów; analizie podlegają także warunki naszego zatrudnienia; ważne też są stałe comiesięczne wydatki i nasza sytuacja rodzinna oraz nasza historia kredytowa);
– dokumenty i zaświadczenia (każdy kredyt hipoteczny wiąże się z szeregiem dokumentów, które musimy przedłożyć bankom; specyfika dokumentów zależy oczywiście od tego, czy decydujemy się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, czy wtórnego; dokumentami, które musimy przedłożyć niezależnie od wszystkiego, są oświadczenia od naszego pracodawcy, które dokumentują wysokość naszego miesięcznego wynagrodzenia oraz warunki, na podstawie których jesteśmy zatrudnieni; specyfika innych dokumentów zależy od wielu czynników, w tym naszej osobistej sytuacji finansowej).
Kredyt hipoteczny jest bez wątpienia rodzajem zobowiązania, którego zaciągnięcie wiąże się z niemałym ryzkiem. Ta świadomość potrafi nieco przytłoczyć. Dobrym pomysłem jest zatem skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który nie tylko pomoże wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę kredytu hipotecznego, ale wesprze nas w przebrnięciu przez wszystkie formalności oraz pomoże skompletować wszystkie wymagane przez dany bank dokumenty.