Jak spłacać kredyt samochodowy? Kilka prostych wskazówek…


Teoretycznie odpowiedź na powyższe pytanie nie powinna być skomplikowana. Kredyt samochodowy trzeba bowiem spłacać przede wszystkim… skutecznie, a więc tak, by w danym terminie móc uiścić ratę o określonej przez bank wysokości. Na tym jednak możliwości kredytobiorcy się nie kończą. Co więcej – skupienie się wyłącznie na terminie spłaty, może być katastrofalne w skutkach dla finansów dłużnika. A te – jak wiadomo – warto zachować na optymalnym poziomie.

czym pamiętać w trakcie spłaty kredytu?

Efektywna (i tania) spłata kredytu samochodowego, polega przede wszystkim na mądrym zarządzaniu posiadanymi środkami. A więc…

Spłacając kredyt samochodowy, należy przede wszystkim skupić się na zabezpieczeniu stosownych środków finansowych. Może być tak, że bank wydzieli do spłaty specjalne subkonto, z którego – w określonym dniu – będą pobierane środki pieniężne. Warto odłożyć nieco większą kwotę i przelać ją na wspomniane subkonto. Dzięki temu kredytobiorca nie będzie musiał pamiętać o konieczności uiszczania rat! Niemniej nie powinno być to standardowe konto rozrachunkowe. Powód jest prosty: w trakcie gorączki codziennych zakupów, utrzymanie zapasowych środków może okazać się trudne.

A skoro o subkoncie mowa, to warto postawić na takie, które… nie generuje nadmiernych kosztów. Niestety banki bardzo często wykorzystują brak wiedzy swoich klientów i proponują im konta, których koszty utrzymania to nawet 20 złotych w skali miesiąca. Czy zatem warto „dopłacać do interesu” 240 złotych rocznie? Chyba nie…

Chcąc nadpłacić kredyt samochodowy, warto po prostu… czekać. Najlepiej, jeśli odłoży się nam określona i w miarę duża suma, po czym od razu można ją przelać na konto banku. Oczywiście należy pamiętać o tym, że nadpłata w przypadku kredytów samochodowych, będzie się wiązać z koniecznością przestrzegania ściśle określonej procedury. Najczęściej polega ona na złożeniu odrębnego wniosku i przekazaniu środków. W zależności od zwyczajów panujących w danym banku, będzie to można zrobić zdalnie lub stacjonarnie.

Uwaga! Decydując się na szybszą spłatę kredytu samochodowego, trzeba liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty za wygenerowanie nowego harmonogramu spłat. Koszt tej operacji zamyka się najczęściej w 100 złotych, przy czym będzie on różny w zależności od polityki przyjętej przez bank.

Podsumowując, efektywna spłata kredytu samochodowego nie polega wyłącznie na terminowym uiszczaniu środków na własnym subkoncie. Jest to przede wszystkim umiejętność analizowania oferty banku i dostosowania się do niej, by „koszty spłaty” były jak najmniejsze.

Komentarze są wyłączone.