Czy niski dochód wyklucza z rynku kredytów hipotecznych?


Własne mieszkanie to w Polsce luksus, na który może sobie pozwolić tak naprawdę garstka ludzi. Dlaczego? Wszystkiemu winna presja na pozytywną zdolność kredytową i wymóg sporych dochodów miesięcznych, do tego regularnych. W krajowym biznesie problemy z płynnością zgłasza praktycznie każdy mniejszy oraz średni przedsiębiorca, co automatycznie eliminuje z rynku kredytów hipotecznych. Czy niski dochód uniemożliwia podpisanie umowy o kredyt hipoteczny?

Scalenie zdolności kredytowej z bliskimi

Można powiedzieć, że nie chodzi bezpośrednio o niski dochód, tylko o założoną zdolność kredytową, która umożliwia spłatę rat. Kredytów hipotecznych udziela się najczęściej w granicach 30 lat przy średniej racie w graniach 1500 złotych. Zmniejszenie kosztów życia przy aktualnym standardzie rozpatrywania wniosków o kredyty hipoteczne jest trudne. Banki posługują się bowiem własnymi danymi statystycznymi. Osoba o niskim dochodzie poszukująca kredytu hipotecznego powinna w pierwszej kolejności przemyśleć współpracę z bliskimi, partnerem. Połączenie zdolności kredytowej jest możliwe i bardzo opłacalne, ponieważ ogranicza miesięczną ratę i pozwala na rozłożenie ryzyka dla instytucji finansowej. Małżeństwa o niskim dochodzie traktuje się nieco lepiej od osób całkowicie niezależnych, ponieważ dochodzi tutaj do wyraźnego ograniczenia kosztów utrzymania. Małżeństwo generuje większe oszczędności pod warunkiem racjonalnego ubiegania się o zadłużenie hipoteczne.

Żyrowanie kredytu

Kolejny pomysł to rozszerzenie pierwszego, a mianowicie pozyskanie poręczenia majątkowego od znacznie bogatszego członka rodziny. W poręczeniu chodzi o to, że żyrant bierze na siebie odpowiedzialność za spłatę zobowiązania, jeżeli pierwotnemu kredytobiorcy coś w finansach nie zagra. Osobom o niskich dochodach poleca się raty równe, a nie malejące. Maksymalne wydłużenie okresu spłaty też nie jest możliwe w każdym przypadku. Chodzi tutaj o perspektywę stabilnego zatrudnienia. Jeżeli działasz na podstawie podejrzanie niskich pod względem dochodu umów twoja szansa na kredyt hipoteczny wyraźnie maleje.

Podsumowanie czynników optymalizacyjnych przy niskim dochodzie

Duży wkład własny, połączenie zdolności kredytowej, wyszukanie stosunkowo taniego mieszkania, optymalizacja wydatków to jedyne sensowne rozwiązania, aby z małego dochodu uzyskać szansę na kredyt hipoteczny.

Komentarze są wyłączone.