Czy kredyt hipoteczny jest bardziej opłacalny od wynajmu nieruchomości?


Stabilizacja w życiu to niezwykle ważna potrzeba. Większość ludzi w kraju chce nieruchomości na własność, chociaż wśród młodszego pokolenia Y dużą popularnością cieszy się również długoterminowy wynajem, w których nie ma większych zobowiązań, czy to w kwestiach technicznych, czy bardziej administracyjnych. Przy wynajmie to do właściciela nieruchomości należy zarządzanie podobnymi kwestiami. Czy kredyt hipoteczny jest opłacalny bardziej od wynajmu nieruchomości?

Kredyt hipoteczny kontra wynajem długoterminowy

Przede wszystkim warto, aby potencjalny kredytobiorca/najemca porównał koszty spłaty raty kredytu hipotecznego, a także koszty wynajmu mieszkania w danym metrażu. Dzięki temu można sprawnie ocenić opłacalność dwóch podejść. Przy małej różnicy pomiędzy najmem, a kredytem hipotecznym, co występuje najczęściej w dużych aglomeracjach, np. w stolicy kredyt hipoteczny opłaca się bardziej. Powód jest prosty. Po spłacie rat nieruchomość przechodzi na własność kredytobiorcy, a to już duży potencjał do kształtowania wielopokoleniowego majątku. Wynajem naturalnie jest prostszy od zaciągania kredytu hipotecznego, ale jednocześnie nie buduje majątku, a jedynie bieżącą użyteczność. Niektórzy kredytobiorcy biorą nieruchomość na kredyt, a jednocześnie jeden pokój udostępniają najemcom, co pozwala na lepszą optymalizację kosztów spłaty długoterminowego zobowiązania. W niektórych miastach ceny wynajmu zaczynają powoli przekraczać koszty raty kredytu hipotecznego. Przy niskich stopach procentowych kredyt hipoteczny opłaca się naturalnie bardziej. Budowanie długoterminowego majątku na podstawie kredytu hipotecznego i stabilnych zarobkach to szansa na uzyskanie niezależności ekonomicznej, jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Jeden kredyt hipoteczny pozwala często na zakup kilku nieruchomości w mniejszych miastach. Przy klasycznym wynajmie nie posiadasz poza tym kontroli nad lokatorami, nad ich zachowaniami. To często największa przeszkoda do normalnego funkcjonowania na co dzień.

Kredyt przywiązuje do lokalizacji, dlatego wymaga sprawnej analizy

Oczywiście nie można powiedzieć, że wynajem jest znacznie gorszy od kredytu hipotecznego, ale spełnia po prostu inne potrzeby. Przy mieszkaniu na kredyt masz własny majątek, zdobywasz dużą wolność życiową, a jednocześnie przywiązujesz się bardziej do konkretnej lokalizacji. Z tego powodu decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego powinna być przemyślana. Trudniej później z niej zrezygnować. Co preferujesz bardziej, najem, czy raczej spłaty kredytu hipotecznego?

Komentarze są wyłączone.