Kredyt gotówkowy jest rodzajem kredytu z którego coraz częściej korzystają Polacy. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję o jego zaciągnięciu warto byłoby dowiedzieć się na jego temat nieco więcej. Po te kredyt sięgamy bardzo często ponieważ procedura jego uzyskania jest bardzo prosta, co więcej w przypadku tego kredytu nie musimy wcale określać celu na jaki chcemy go przeznaczyć. A zatem kredyt gotówkowy może być przeznaczony zarówno na kupno auta, sprzętu RTV czy AGDM, remont mieszkania czy nawet na wakacje z rodziną. Aby otrzymać kredyt gotówkowy nie potrzebujemy zbyt wielu formalności wystarczy nam zaświadczenie o zarobkach czy też zaświadczenie o zatrudnieniu. Podejmując decyzję o kredycie gotówkowym warto również zaczerpnąć nieco głębszych informacji na ten temat
Raty równe i malejące
Raty równe to nic innego jak stała wysokość rat przez cały okres spłaty kredytu. Raty te zawierają w sobie zarówno spłacany zaciągnięty dług jak i odsetki. Proporcje tych elementów nieco zmieniają się z biegiem czasu. Na początku spłaty kredytu spłacamy więcej odsetek, a mniej kapitału Później proporcje się odwracają i spłacamy więcej kapitału a mniej odsetek. W przypadku rat malejących stają si one coraz niższe wraz z upływem czasu. W skład tych rat wchodzą odsetki naliczane od zobowiązania jakie pozostało nam jeszcze do stały oraz stała kwota kredytu. A zatem jak się okazuje raty malejące są zdecydowanie korzystniejsze, ponieważ kapitał jest spłacany szybciej niż w przypadku rat równych.
Oprocentowanie stałe i zmienne
Stałe oprocentowanie jest niezmienne podczas całego okresu spłaty kredytu. Harmonogram spłaty kredytu jaki otrzymujemy tuz przy podpisaniu umowy o kredytowaniu będzie niezmienny podczas całego okresu obowiązywania umowy. Oprocentowanie zmienne jest najczęściej sumą elementu stałego czyli marży i np. punku odniesienia jakim może być np. wskaźnik WIBOR. Tuż po podpisaniu umowy każdy bank przekaże nam harmonogram spłaty kredytu, który będzie zawierał wysokość spłacanych rat obliczanych dla aktualnie obowiązującej stawki oprocentowania. Następnie banków określonych odstępach czasu będzie sprawdzał czy cena pieniądza na rynku nie uległa zmianie. Jeżeli zmiana będzie dla banku zauważalna klient otrzyma wówczas nowy harmonogram z wysokościami rat kredytu i ich spłat. Umowa którą będziemy podpisywać w momencie zaciągania kredytu gotówkowego będzie powinna szczegółowo określać warunki na podstawie których bank będzie mógł aktualizować oprocentowanie kredytu. W momencie kiedy Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe oprocentowanie zmienne staje się bardziej korzystne. Wówczas spłacany kredyt będzie coraz tańszy Ten rodzaj oprocentowania najczęściej jest oferowany przez banki w przypadku zaciągania kredytów krótkoterminowych, a zmienne długoterminowych.
Wbrew swojej nazwie kredyt gotówkowy wypłacany jest najczęściej bezgotówkowo przelewem na wskazany rachunek bankowy.