Co się stanie jeśli nie będziemy spłacać kredytu gotówkowego?


Kredyty gotówkowe to bardzo dobre rozwiązanie na zakup rzeczy, na które obecnie się nie ma odłożonych pieniędzy.

Kredyt gotówkowy to bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy coś kupić ale nie mamy na obecną chwile więcej pieniędzy. Chętnie je bierzemy zwłaszcza, że kredytów gotówkowych na swoim koncie można mieć nawet kilka. Jeżeli sytuacja finansowa pozwala nam na regularne spłacanie całych rat to nie ma z tym problemu. Zaczynają się one w momencie gdy, z przyczyn często od nas niezależnych, zaczyna brakować pieniędzy na zapłacenia rat kredytów.

Co zrobić, gdy nie mamy na ratę kredytu?

W sytuacji, kiedy okaże się, że nie mamy pieniędzy na kolejną ratę to jest kilka możliwości. Po pierwsze nie należy wpadać w panikę i od razu należy skontaktować się z bankiem. W takiej sytuacji czas gra na naszą korzyść. Nie jest tak, że jest to problem nie do rozwiązania. Banki w ofercie mają coś takiego, co się nazywa wakacje kredytowe. To nic innego, jak zawieszenie spłat kilku rat. Okres taki to przeważnie trzy miesiące. Po upływie tego okresu spłacamy kredyt jak zawsze, według naszego harmonogramu. Okres spłaty kredytu wydłuża się o te trzy miesiące. Bank nie pobiera za to żadnych dodatkowych opłat i nie nalicza więcej odsetek.

Inną metoda jest konsolidacja kredytów. Wiąże się to jednak z wydłużeniem okresu spłacania zobowiązań. Raty miesięczne kredytu będą niższe ale przez to w ostateczności oddamy do banku więcej pieniędzy. Kredyt będzie nas drożej kosztować. Rozwiązanie to jest dobre dla osób, które chcą obniżyć ratę kredytu. Rozwiązanie to nie jest dobre w przypadku gdy stracimy stały przychód pieniędzy.

Windykacja jako ostateczność

Bank kieruje sprawę do działu windykacji w momencie, kiedy nie uda mu się uzyskać spłat kredytu po kilku pisemnych wezwaniach. W takiej sytuacji wypowiada umowę kredytu. Kiedy minie okres wypowiedzenia, bank nadaje tytuł egzekucyjny i całość kredytu – kapitał i odsetki, należy spłacić w całości. Jeżeli w wyznaczonym terminie nie uda się go spłacić to bank na drodze sądowej występuje o nadanie klauzuli wykonalności. Rozprawa taka jest niejawna czyli odbywa się bez naszego udziału. Dostajemy tylko pismo, że taka procedura miała miejsce. Daje to prawo zajęcia majątku przez komornika.

Komentarze są wyłączone.