Do treści | Do menu | Do wyszukiwania

KredytoSzukacz

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu gotówkowego.

W dzisiejszych czasach kredyty gotówkowe cieszą się dużą popularnością. Dla wielu osób są one jedyną szansą na to, aby można było spełnić swoje marzenia, czy też zrealizować jakieś przedsięwzięcia. Zawsze biorąc kredyt gotówkowy, bez względu na to na jaką kwotę powinniśmy być w stu procentach pewni, że będziemy ten kredyt w stanie spłacić powinno się zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, które mają bezpośredni wpływ na atrakcyjność danej oferty. Pierwszym z takich czynników jest sprawdzenie jaka jest wysokość oprocentowania nominalnego kredytu. To oprocentowanie bardzo często w ofercie banków jest zerowe. Wiele osób uważa, że jest to jedyny koszt kredytu i tym samym łapie się na haczyk oprocentowania 0% w skali roku. Oprocentowanie nominalne jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość kosztów związanych z kredytem, ale nie jedynym, kredyt gotówkowy to bardzo rozsądne rozwiązanie, przeczytaj o nim na tym portalu.

O wiele ważniejsze jest oprocentowanie rzeczywiste znane jako RRSO. Jest to Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania, która jest kosztem całkowitym naszego kredytu. Banki w ofertach podają wskaźnik RRSO, ale większa liczba klientów tak naprawdę nie wie co to jest za wskaźnik i o czym nas informuje. W reklamach telewizyjnym można bardzo często zauważyć, że wysokość wskaźnika podawana jest na dole ekranu małym druczkiem. Bank ma obowiązek wskazać ile wynosi RRSO, ale może to zrobić właśnie w taki mało widoczny sposób. Zawsze przed wzięciem kredytu gotówkowego sprawdzajmy ile wynosi w skali roku RRSO. Jak łatwo się domyślić im ma ono niższy poziom tym taki kredyt będzie tańszym rozwiązaniem.

RRSO i oprocentowanie nominalne to nie jedyne czynniki mające bezpośredni wpływ na koszt naszego kredytu. Kolejnym z nich jest prowizja dla banku za udzielenie nam zobowiązania. Wiele banków z niej rezygnuje, ale może być i tak, że mamy zerowe oprocentowanie nominalne, a wysokość prowizji jest na tyle duża, że znacznie podnosi koszt związany z kredytowaniem. Zawsze patrzmy ile wynosi prowizja dla banku, a w szczególności jeżeli oprocentowanie kredytu jest 0%. W takich przypadkach banki zazwyczaj podnoszą wysokość prowizji. Nie ma całkowicie darmowego kredytu gotówkowego. Bank zawsze musi na nim zarobić i jeżeli nie zrobi tego na oprocentowaniu i prowizji to podniesie inne koszta związane z uruchomieniem zobowiązania. Takim kosztem może być konieczność wykupienia ubezpieczenia kredytu, czy też opłata za samo rozpatrzenie wniosku. Każdy z wymienionych czynników ma wpływ na całkowity koszt kredytu dlatego trzeba te czynniki sprawdzać.