Do treści | Do menu | Do wyszukiwania

KredytoSzukacz

Czym jest kredyt samochodowy i jakie są jego rodzaje

Kredyt samochodowy, czy też inaczej kredyt motoryzacyjny, jest celową formą finansowania zakupu pojazdu. A zatem kredyt udzielany jest przez bank na ściśle określony cel – w tym wypadku jest to kupno pojazdu. Kredyty motoryzacyjne zaciągane są przeważnie na finansowanie zakupu aut zarówno nowych, jak i używanych, a czasami również na kupno: skuterów, motocykli, kamperów, przyczep campingowych, traktorów, łodzi motorowych, maszyn budowlanych.

O kredyt samochodowy możemy ubiegać się zarówno w standardowym banku, jak i również w autoryzowanych salonach samochodowych danej marki. Takie salony bardzo często współpracują ze standardowymi bankami. Morze się okazać, że kredyty samochodowe udzielane przez dealerów są tańsze niż te bankowe, a dodatkowym atutem kredytów zaciąganych w komisach będzie możliwość negocjacji zniżki na samochód.

Rodzaje kredytu samochodowego? Jak się okazuje istnieje kilka typów kredytów samochodowych, dzięki którym możemy dopasować harmonogram spłaty rat do swoich indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

• Kredyt samochodowy standardowy, polega na comiesięcznej spłacie rat kapitałowo-odsetkowych zawieranych na dogodny dla kredytobiorcy okres maksymalnie 10 lat.

• Dla osób które posiadają kwotę równą 50% wartości pojazdu, najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt jednoratowy. Kredytobiorca wpłaca 50%, a pozostałą kwotę opłaca np. po upływie roku, choć wymagane są tu dwie duże wpłaty czyli inaczej mówiąc kredyt 50/50 lub 60/40. Do największych zalet tego rodzaju kredytu możemy zaliczyć brak oprocentowania.

• Kredyt balonowy charakteryzuje się on przede wszystkim niskimi miesięcznymi ratami, które obejmują 80% całej wartości pojazdu. Ostatnią ratą jest jednorazowa kwota równa pozostałym 20% wartości samochodu. W przypadku tego kredytu co bardzo ważne – nie jest tu wymagana wpłata własna.

• Kredyt samochodowy może być również spłacany w ratach równych co miesiąc w jednakowych kwotach lub w ratach malejących. Ten drugi przypadek oznacza że raty spłacane są w mniejszych kwotach w każdym kolejnym miesiącu. Kredyt w ratach malejących charakteryzuje się przede wszystkim wysoką pierwszą ratą, co może przekroczyć zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy.

• Ostatnią już i zarazem bardzo ciekawą opcją kredytową jest kredyt, który działa na zasadach podobnych do leasingu konsumenckiego z wysokim wykupem. Charakteryzuje się on głównie tym, że kredytobiorca w czasie trwania umowy kredytowej spłaca niskie miesięczne raty, pokrywają one jedynie koszty utraty wartości auta. Po zakończeniu umowy kredytobiorca może zdecydować się na wykup samochodu, kwota wykupu jest tu relatywnie wysoka bądź też na opcję, w której odkupu auta dokonuje kredytodawca.