Do treści | Do menu | Do wyszukiwania

KredytoSzukacz

Na co zwracać uwagę, biorąc kredyt gotówkowy?

W dzisiejszych czasach zaciąganie pożyczek na określone cele to praktyka bardzo powszechna. Banki oferujące kredyty gotówkowe bezwzględnie walczą o swoich potencjalnych klientów, manipulując nami wykorzystując do tego celu reklamy, dlatego wielu z nas, planując zaciągnięcie od banku takiej pożyczki, nieświadomie daje sobą sterować i decyduje się na kredyt w banku, który miał najbardziej atrakcyjną reklamę, nie zwracając uwagi na to, czy sama oferta jest korzystna. Zmanipulowani podejmujemy niejednokrotnie niezbyt rozsądną decyzję, ponieważ nie do końca wiemy, na co należy zwracać uwagę przy wyborze konkretnej oferty kredytu gotówkowego. Poniżej przedstawione zostaną te czynniki, którymi powinniśmy się kierować, chcąc mądrze i w pełni świadomie pożyczyć pieniądze od banku.

1. Wysokość oprocentowania, opłaty dodatkowe i całkowity koszt kredytu

Interesować powinna nas przede wszystkim wysokość oprocentowania kredytu, ponieważ to właśnie oprocentowanie ma największy wpływ na całkowity koszt naszej pożyczki. Do tego dochodzą jeszcze opłaty dodatkowe, m.in. opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego, prowizja dla banku za udzielenie kredytu, odsetki oraz inne opłaty, o których możemy dowiedzieć się dopiero przy ostatecznym podpisywaniu umowy. Często na potrzeby kredytu gotówkowego musimy też założyć odrębne konto bankowe. Ważną opłatą dodatkową jest też ubezpieczenie naszego kredytu. Banki niejednokrotnie nas o tym nie informują, ale powinniśmy wiedzieć o tym, że nie mamy obowiązku ubezpieczać swojego kredytu. To niepotrzebny koszt w przypadku, gdy w grę wchodzi niewielka kwota kredytu i mamy pewność, że nie będziemy mieli żadnych trudności, by się z niej wywiązać. Ubezpieczenie jest jednak bardzo istotne, gdy chcemy pożyczyć od banku większą sumę. Musimy przecież mieć świadomość tego, że oddamy bankowi o wiele więcej pieniędzy niż od niego pożyczymy.

2. Okres kredytowania i możliwość szybszego spłacenia kredytu

Im szybciej spłacimy nasz kredyt, tym mniej odsetek będziemy musieli zapłacić bankowi. Z drugiej strony jednak im krótszy okres kredytowania, tym wyższe miesięczne raty do spłacenia. Musimy zatem zdecydować, czy wolimy płacić wyższe raty i dać mniej odsetek bankowi, czy zdecydować się na niższe raty, które nie obciążą aż tak naszego budżetu, ale będą skutkowały wyższymi odsetkami dla banku. Większość z nas z pewnością zdecyduje się na dłuższy, ale bezpieczniejszy (bo opiewający na niższe raty) okres spłaty zadłużenia. Istotna jest możliwość szybszego spłacenia kredytu, dlatego powinniśmy zasięgnąć informacji, czy będziemy mogli spłacić całą pożyczkę wcześniej w całości albo nadpłacać kredyt w częściach, eliminując jednocześnie generowanie dalszych dodatkowych kosztów lub powodując zmniejszenie wysokości przyszłych comiesięcznych rat.

Ostatnim etapem jest podpisanie przez nas umowy kredytowej. Zanim jednak złożymy podpis, powinniśmy od deski do deski przeczytać ten dokument. Może on ostatecznie zawierać zapisy, których nie do końca rozumiemy. W takim przypadku nie powinniśmy podpisywać tej umowy. Nie możemy zapomnieć o tym, że dopóki na dokumencie nie będzie widniał nasz własnoręczny podpis, mamy pełne prawo ze wszystkiego się wycofać i zrezygnować z zaciągania tego kredytu. Pracownik banku obecny przy podpisywaniu umowy powinien wyczerpująco i jasno odpowiedzieć na każde nurtujące nas pytanie, rozwiewając jednocześnie wszystkie nasze wątpliwości, zanim ostatecznie sfinalizujemy naszą transakcję.