Do treści | Do menu | Do wyszukiwania

KredytoSzukacz

Nowe banknoty

money-256282_640.jpg Już od 7 kwietnia Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe banknoty o nominałach 10,20,50 i 100 złotych oraz monety 1, 2, 5 groszowe. To pierwsza zmiana od czasów wprowadzenia nowej waluty tzn. od 20 lat. NBP podało trzy podstawowe powody wprowadzenia nowych banknotów.

Przede wszystkim powolna zamiana banknotów ma być działaniem prewencyjnym przed potencjalnymi fałszerstwami. Obecnie prób fałszowania pieniędzy jest niezwykle mało dlatego też łatwiej przeprowadzić całą akcję. Nowe banknoty posiadają zmodernizowane zabezpieczenia i bez problemu będzie można odróżnić je od gotówki, która w obiegu jest już od dłuższego czasu. Aby porównać banknoty możemy dokładnie przyjrzeć się zdjęciom zamieszczonym na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.

Kolejnym powodem jest konieczność dostosowania banknotów do współczesnych maszyn sortujących pieniądze. Ostatnią przyczyną jest modernizacja procesu powstawania banknotów. Obecnie będą one tańsze w produkcji i starsza technologia zostanie wyparta dużo bardziej ekonomicznymi rozwiązaniami.

Stare banknoty nadal będą funkcjonować i nie tracą swojej ważności. Proces ich zastępowania będzie przebiegać powoli ale nie inwazyjnie. Nie musimy się zatem martwić tym, że w naszym portfelu nadal pozostają stare banknoty i monety. BNP przewiduje także zmiany w banknocie o nominale 200 złotych – jednak prace nad tym nadal trwają. Jako użytkownicy nie powinniśmy się także obawiać nowych banknotów w starciu z wpłatomatami. BNP udostępnił wcześniej zmodernizowane nominały tak by maszyny zostały do nich dostosowane przed wprowadzeniem na rynek.